CERN BL4S” YARIŞMASINDA “Michel-in Motion” İSİMLİ LİSELİ TÜRK (🇹🇷) TAKIMININ BAŞARISI

Ankara Üniversitesi Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüsü’nden Prof. Dr. İlkay TÜRK ÇAKIR ve TENMAK NÜKEN Proton Hızlandırıcı Tesisinden Dr. Nilay BOSTAN mentörlüğünde, Aydın Bil Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi, Aydın Bil Koleji Anadolu Lisesi, Nazilli Fen Lisesi, İstanbul Kartal Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi, Aydın Fen Lisesi ve İstanbul Amerikan Robert Lisesi okullarından olan öğrencilerimizin kurmuş olduğu Michel-in Motionisimli takımımız CERN bilim insanlarının değerlendirmesi sonucu Outreach Proposal  isimli  ödüle layık görüldü. Bilimsel dengelerin ve fikirlerin sorgulandığı bu yarışmada ülkemizden liselerin ödül alması bizlere büyük bir mutluluk yaşattı.  Altmış üç ülkeden üç yüz yetmiş dokuz öneri ve iki bin beş yüz öğrenci arasından takımımızın sunmuş olduğu teklifin en iyi on sosyal yardım teklifinden biri olarak seçilmesi öğrencilerimize büyük bir motivasyon sağladı. Önerilen proje “Muon Bozunmasından Michel Elektron Özelliklerinin Araştırılması” başlığı altında sunuldu.

Dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olan CERN, Türkçe açılımıyla Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, on yıldır liseliler için dünya çapında bir yarışma düzenliyor. Bu yarışmada dünyanın çeşitli ülkelerinden lise öğrencileri parçacık fiziği, hızlandırıcı ve dedektör fiziği alanlarında yapmayı planladıkları deneyleri bilimsel bir rapor şeklinde yazarak, yaratıcılığın ön plana çıktığı bir dakikalık bir video ile CERN komitesine sunuluyor. Projeler, önerinin yaratıcılık, bilimsel yöntem uygulama becerisi, kalitesi ve topluluk üzerinde yaratacağı etki  gibi kriterlere göre incelenmektedir. Jürideki bilim insanları CERN ve DESY‘den araştırma danışma komitesi üyeleri ve “Yıldızlar Herkes İçin Parlıyor (SSVI)” projesinin temsilcilerinden oluşuyordu. Finalist olan deneyler ise bu seçkin komitenin onayıyla dünyanın gözünün üzerinde olduğu bu yarışmada titizlikle incelenip, değerlendirilmektedir.

Değerlendirmeler sonucunda ekibimize (hem mentörlere hem de öğrencilere) ödül olarak başarı sertifikaları ve tişörtler gönderilmiştir. Ayrıca takıma ödül olarak bir adet teleskop gönderilmiştir.

CERN gibi büyük bilimsel araştırma merkezinin düzenlediği yarışmadan; Türkiye’den lise öğrencilerimiz Safiye Kamile EKER, Ahsen Zehra YERLİKAYA, Binnaz KARAMAN, Zeynep Dilara YERLİKAYA, Kuzey KANTARCIOĞLU, Muhammed Hüseyin KAYA ve Nehir BÜYÜR aldıkları ödülü “Adana Kozan Pekmezci Şehit Bircan İlhanlı Ortaokulu“’na bağışlayarak bilimin, bilginin, sevginin ve bilim heyecanının paylaşılmasına vesile olmuşlardır. Bu düşünceleri için kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Lise öğrencilerimizin yarışmadan ödül olarak kazandıkları teleskop “Adana Kozan Pekmezci Şehit Bircan İlhanlı Ortaokulu“’na teslim edildi ve öğrencilerin hizmetine sunuldu.